Strona powitalna >>Historia pisma >> Rodzaje pisma >> Pismo greckie

logo

Rodzaje pisma w książce rękopiśmiennej


Pismo greckie

Pismo łacińskie

Pismo humanistyczne

Pismo gotyckie

Galeria zdjęć

Strona główna

Pismo greckie

Pochodzi od pisma semickiego jest jego dalszym udoskonaleniem jako alfabet spółgłoskowo-samogłoskowym. Czas powstania alfabetu greckiego określa się na początek pierwszego tysiąclecia p.n.e.

Mitologia grecka głosi, że twórcami pisma były córki boga Apollina, inna wersja mówi o Hermesie, a jeszcze inna - być może częściowo prawdziwie - głosi iż pismo wynalazł Kadmos - mityczny założyciel Teb, który miał być synem króla Fenicjan.

W istocie, Grecy w X wieku p.n.e. przejeli pismo od Fenicjan bądź bezpośrednio, bądź za pośrednictwem Pelazgów. O zapożyczeniu pisma greckiego od alfabetu fenickiego świadczą także cechy samego pisma: najdawniejsze litery greckie mają kształt niemal identyczny z fenickimi, ich nazwy i kolejność w alfabecie, pierwotnie p.g. biegło także wierszach od prawej do lewej strony, następnie zmodyfikowano ten sposób pisząc raz od prawej, raz od lewej tzw. bustrofedon (zgodnie z ruchem wołów przy orce), aż w końcu pisano już w sposób przyjęty aż do dziś - od lewej do prawej.

Około V w. p. Chr. wyodrebniło się pismo w trzech odmianach: wschodniej (używane w koloniach jońskich w Azji Mniejszej i Attyce), południowej (używane na Krecie i wyspie Thera) i zachodniej (używane w Peloponezie, Tessali, koloniach greckich w południowej Italii i na Sycyli i).Dały one początek większości pism na świecie: z odmiany zachodniej powstało pismo łacińskie, ze wschodniej zaś wywodzi się cyrylica.

Z końcem V w.p.n.e. dokonało się ujednolicenie klasycznego pisma greckiego. Jako datę przełomową przyjmuje się 403 r. p.n.e. kiedy zostały w Atenach wydane stare prawe spisane nowym pismem, które stało się następnie wspólne dla całej Grecji. Język ten obowiązuje, w prawie nie zmienionej formie, do dziś.

W V w. p.Chr. Grecy posiadali już alfabet składający się z dwudziestu czterech liter (17 spółgłosek i 7 samogłosek). Dalsza ewolucja pisma rozwinęła się w kierunku stylów, powstało pismo "większe" - majuskuła oraz pismo "małe" - minuskuła.

Pismo greckie cechowała prostota, przewaga kreski pionowej i jednakowa wysokość liter oraz stosowanie form trójkątnych i okrągłych. W piśmie greckim rozróżnia się zależnie od kształtu liter następujące typy pisma.

1. Grecka majuskuła

Pismo monumentalne używane do inskrypcji na kamieniu( łatwo dające wykuć się w kamieniu) posiadające formy proste o przewadze linii pionowych i poziomych, wszystkie litery są duże i posiadają jednakową wysokość. Zastosowanie do p. książkowego nazywa się kapitałą grecką. Była to pierwotna wersja pisma zarówno w starożytnej Grecji, jak i w Rzymie. Początek strony

2. Grecka uncjała

Zmiana materiału pisarskiego z papirusu na pergamin wpłynęła na modyfikację pisma. Gładki pergamin pozwalał na kreślenie linii zaokrąglonych i płynnych. Tak powstała uncjała. Pismo to zaczęto stosować na początku naszej ery. Najstarszy zachowany zabytek z tym stylem pochodzi z III w., są to inskrypcje z Timigadu. W VII w. uncjała przestała być używana do pisania całych kodeksów, długo jeszcze używano jej do pisania nagłówków. Początek strony

3. Grecka kursywa

Stosowana w handlu; pismo pospieszne mało staranne; najwcześniejsze jej zabytki pochodzą z II w.p.n.e. Początek strony

4. Grecka minuskuła

Nazwa od łac. minusculus - bardzo mały. Pismo składające się z małych liter o różnej wysokości. Dają się one wpisać między cztery poziome linie: a b c d e f g. Składają się na nią elementy zarówno uncjały, jak kursywy.

Minuskuła była używana nieco później, z przekształcenia greckiej kursywy (pisma pochyłego) i wydłużania kresek pionowych. Jej litery przekraczają zarówno dolną, jak górną linię wiersza. Początek strony

Copyright © Akademia Pedagogiczna w Krakowie. Opracowała Anna Szczurek pod kierunkiem Stanisława Skórki. Kraków 2002